ARSLAN, ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKAMIZIN YENİLENEN 3. OLAĞAN GENEL KURULUNA KATILDI

11 Aralık 2023 17:14, Haberler


ARSLAN, ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKAMIZIN YENİLENEN 3. OLAĞAN GENEL KURULUNA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 11 Aralık 2023 tarihinde Öz Sağlık-İş Sendikamızın Yenilenen 3. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Genel Kurula, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Yunus Değirmenci, Devlet Sert, Halil Çukutli, Mehmet Ali Kayabaşı, Genel Sekreterimiz Eda Akbulut, Genel Sekreter Yardımcımız Fatma Zengin, HAK-İŞ’e bağlı Sendikalarımızın Genel Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikamızın Şube Başkanları, Delegeler ve Üyeler ve misafirler katıldı.

Hizmet-İş Sendikamızın Kurucu Başkanı ve HAK-İŞ Kudüs Komitesi Başkanı Hüseyin Tanrıverdi’nin başkanlığını yürüttüğü divanda, Genel Başkan Yardımcımız ve Öz Taşıma-İş Sendikamızın Genel Başkanı Mehmet Ali Kayabaşı, HAK-İŞ Denetleme Kurulu Başkanı ve Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, HAK-İŞ Disiplin Kurulu Başkanı ve Öz Güven-Sen Sendikası Genel Başkanı Ömer Yılmaz ve Hizmet-İş Sendikamızın Genel Başkan Vekili Halil Özdemir yer aldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan konuşmasında,  Öz Sağlık-İş Sendikamızın Yenilenen 3. Olağan Genel Kurulunun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Arslan, Öz Sağlık-İş Sendikamızın henüz 10 yaşını dolduran bir sendika olmasına rağmen 100 yaşında bir örgütün yaşadığı bütün tecrübeleri de yaşadığını belirterek, “Bu örgütün temelinde Allah rızası için yola çıkmış bir avuç inanmış kardeşimizin imzası var. Özünde Samimiyet, besmele ve iyi niyet var” dedi.

“Öz Sağlık-İş Sendikamız ve HAK-İŞ Kopmaz Bir Bütünün İki Güçlü Parçası Olarak Yola Devam Edecektir”

Öz Sağlık-İş Sendikamızın HAK-İŞ davasının bir parçası olarak kurulduğunu, HAK-İŞ ile olan birlikteliğinin daha da güçlendirilerek devam edeceğini vurgulayan Arslan, “Bugün geldiğimiz noktada Konfederasyonumuzun hangi ihtiyacı olursa olsun Öz Sağlık-İş Sendikamız yanımızda dimdik ayakta durmuştur. Bizim birlikteliğimizi kimse yıkamaz. Daha güçlü yarınlara hep birlikte yürüyen bir gücümüz var. Öz Sağlık-İş sendikamız ve HAK-İŞ kopmaz bir bütünün iki güçlü parçası olarak yola devam edecektir” dedi.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 15. Olağan Genel Kurulunda Devlet Sert’in HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı olduğuna dikkat çeken Arslan, “Devlet bey kardeşimizle HAK-İŞ’de yol arkadaşımız olarak yolumuza devam ediyoruz. Bu birlikteliğin inşallah yeni başarılara, yeni hedeflere yürüme konusunda bize büyük bir imkan ve fırsat vereceğinden hiç kuşkunuz olmasın. Dayanışmamızı, kardeşliğimizi ve gerçekten dava adamlığımızı daha da geliştirecek yeni bir anlayışı bu kongreyle birlikte inşallah gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Kayyum Süreci Teknik Bir Yanlışlığın Düzeltilmesi Sürecidir”

Öz Sağlık-İş sendikamızın son dönemde yaşadığı kayyum sürecinin teknik bir eksikliğin ve teknik bir yanlışlığın düzeltilmesi süreci olduğunu, yüz kızartacak bir durumun asla yaşanmadığını ifade eden Arslan, “Öz Sağlık-İş Sendikamızın bugün yaşadığı bu sıkıntılı sürecin arkasında Allah’a çok şükür başımız öne yedirecek yüzümüzü kızartacak, keşke yapmasaydık dediğimiz bir ihanet, bir ahlaksızlık ve yolsuzluk olmamıştır. Teknik bir eksikliğin teknik bir yanlışlığın düzeltilmesi sürecidir. Onun için bundan sonra yeni dönemde bütün bu teknik eksikliklere de bir daha düşmeden sendikamızın hedeflediği istikamete canla başla çalışarak, yürüyerek daha iyi noktalara teşkilatımızı taşıyacağız” dedi.

“HAK-İŞ Akademisi Çalışanlara, Milletimize ve HAK-İŞ’e Hayırlı Olsun”

HAK-İŞ Kongresinde yeni bir hedef olarak HAK-İŞ Akademisinin kurulması konusunda karar alındığının altını çizen Arslan, yüzden fazla bilim insanının bir araya getirerek kurulan HAK-İŞ Akademisinin HAK-İŞ’e, çalışanlara ve milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Akademinin ilk çalışmasının adil ve hakkaniyetli bir vergi sistemi oluşturulması konusunda olacağını ifade eden Arslan, başta kıdem tazminatı ve asgari ücret olmak üzere çalışma hayatını ilgilendiren pek çok konuda akademinin bir araştırma kurulu olarak çalışacağını ifade etti. Arslan, “Pek çok alanda yapılan çalışmaları koordine edeceğiz ve birlikte inşallah endüstri ilişkiler sistemimize de büyük katkı sağlayacağız. Aynı zamanda sendikal hareketin önünü açacak ve dünyaya örnek bir endüstri ilişkiler sistemi armağan edebileceğimiz bir altyapıyı kurup bu istikamette yeni çalışmaları yapacağız” dedi.

HAK EMEK-DER Kuruluşu Gerçekleşti

Ülkemizde emeklilerin yaşadığı sorunların gündeme getirilmesi konusunda eksiklik ve mağduriyetlerin oluştuğunu ifade eden Arslan, HAK Emeliler Derneği’nin  (HAK EMEK-DER) kuruluşunun gerçekleştiği müjdesini verdi. Arslan, “Emeklilerin sorunlarını da artık çalışma hayatındaki temsilcileriyle daha güçlü bir şekilde gündeme getireceğiz. Bu derneğimiz, bir rekabet içinde değil; gerçekten ihtiyaç olduğu için kurulmuştur. Onun için bütün emekli kardeşlerimizi derneğimizde mücadeleye davet ediyoruz. Buradan da ilk çağrımızı yapmış olalım” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Yapısını Reddediyoruz

Arslan, çalışma hayatının önemli gündem maddelerinden birinin asgari ücret konusu olduğunu belirterek, HAK-İŞ’in asgari ücret tespit komisyonunun yapısına ilişkin eleştirilerini dile getirdi. Arslan, “Asgari ücret tespit komisyonunun yapısı, 1970’li yıllardan kalan son derece antidemokratik, katılımcılığı reddeden, geniş kapsayıcılığı olmayan ve dar bir kapsamda, dar bir yaklaşımla oluşturulmuş bir yapıdır. Biz bu yapıyı reddediyoruz” dedi. Siyasetçilerin “Kurulmuş söğütten düdük olmaz” sözünü anımsatan Arslan, “Asgari ücret tespit komisyonunun yapısından çalışanları umutlandıracak, sorunlarını çözecek ve iyi ki bu asgari ücret tespit komisyonu var dedirtecek bir sonuç çıkmaz. Ne yazık ki her yıl bir ay süreyle bir komedi filmiyle karşı karşıya bırakılıyoruz” dedi. Yeni bir modele ihtiyaç olunduğunu ifade eden Arslan, asgari ücretin dışındaki ücretlerin de dikkate alınarak oluşturulacağı modelin uygulanması gerektiğinin altını çizdi. “Asgari ücret belirlenirken dört kişilik bir işçi ailesinin temel alınmasını talep ediyoruz” diyen Arslan, asgari ücret tespit edilirken, asgari ücretin dışındaki ücretlerin de dikkate alınacağı yeni bir modelin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

Gazze’de Yaşananlara Vicdanlar Razı Olamaz

7 Ekim tarihinden bu yana dünyanın gözü önünde Siyonist İsrail tarafından Filistin’de ve Gazze’de soykırım ve vahşet yaşandığını ifade eden Arslan, olup biten katliamlara vicdan sahibi hiç kimsenin vicdanının razı olamayacağı bu konuda somut adımlar atmak gerektiğini ifade etti.

Filistin Davası İçin Daima Mücadele Ediyoruz

Arslan uluslararası sendikal hareketin Gazze’de yaşanılanlara karşı sessiz kalmaması adına üyesi olduğumuz tüm uluslararası sendikal camiaya HAK-İŞ tarafından yazı yazıldığını yaşanılan katliama sessiz kalınmaması konusunda çağrıda bulunulduğunu belirtti. HAK-İŞ’in kurulduğu günden bu yana Filistin davası için daima mücadele ettiğini dile getiren Arslan, son olarak konfederasyonumuzun Gazze’ye ulaştırmak üzere yardım kampanyası başlattığını tüm teşkilatımızın kampanyaya daha fazla destek olması gerektiğinin altını çizdi. 

Kocaeli’nde Büyük Bir Yürüyüş Düzenleyeceğiz

HAK-İŞ’in, Filistin ve Gazze’deki katliamların unutturulmaması ve yaşanılanların taze tutulup dünya kamuoyunun harekete geçirilmesi için yoğun çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Arslan, 16 Aralık 2023 tarihinde konfederasyonumuz liderliğinde Kocaeli’nde büyük bir yürüyüş düzenleneceğini, tüm HAK-İŞ teşkilatının bu yürüyüşe destek vereceğini belirtti. 

Devlet Sert;  “Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a Teşekkürlerimi İfade Etmek İstiyorum”

Genel Başkan Yardımcımız Devlet Sert, Öz Sağlık-İş Sendikamızın Genel Başkan Adayı olarak gerçekleştirdiği konuşmasında, yenilenen 3. Olağan Genel Kurul’un hayırlı olmasını temenni etti. Öz Sağlık-İş Sendikamızın mahkeme kararı ile verilen kayyum süreci sonunda üst kurul delege seçimlerini tamamladığını ifade ederek, sendikanın bu süreçten birlik, beraberlik duygusunu daha da arttırarak çıktığını ifade etti. Süreçte emeği geçenlere teşekkür eden Sert, “Bu sürece emeği geçmiş tüm teşkilatlarımıza ve Genel Merkezimize, personelimize, maddi-manevi desteklerini bizden esirgemeyen kardeş sendikalarımıza ve ilk günden itibaren bizlere desteğini hissettiren yol haritamızı belirlediğimiz Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan’a teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Allah herkesten razı olsun” dedi.

“Yarının Hedeflerine Ulaşmak İçin Bugünden Tüm Hazırlığımızı Yapıyoruz”

Çalışma hayatının bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Sert, “Biz sendikacılığa sadece işkolumuzun sorunları üzerinden bakmıyoruz, bakamayız. Çalışma hayatında resmin büyüğünü görme, ona göre tedbir alma, strateji geliştirme sorumluluğumuz var. Küresel emek hareketinin liderliği için sorumluluğumuz var.  Ulusal düzeyde sağlık ve sosyal hizmet politikalarının belirlenmesi için sorumluluklarımız var. Mağdur ve mazlum coğrafyalar için sorumluluğumuz var. Etkin, sözü dinlenen, yön veren bir sivil toplum örgütü için bu ülkeye sözümüz var. Sizlerin çocuklarınıza, ailelerinize sözümüz var. Geleceğe huzurla bakabilmeniz adına size, siz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine sözümüz var. Yarının hedeflerine ulaşmak için de inşallah bugünden tüm hazırlığımızı yapıyoruz” diye konuştu.

HABERE AİT GÖRSELLER :

11 Aralık 2023 17:14, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu