ARSLAN, KKTC KAMU-SEN GENEL KURULUNA KATILDI

28 Haziran 2024 16:17, Haberler


ARSLAN, KKTC KAMU-SEN GENEL KURULUNA KATILDI 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 28 Haziran 2024 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kamu-Sen Sendikamızın 29. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.  

Genel Kurula, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Ali Kayabaşı, KKTC Kamu-Sen Genel Başkanı ve HAK-İŞ KKTC Temsilcisi Metin Atan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Siyasi ve Sivil Toplum Temsilcileri, Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın genel başkan ve yöneticileri ve KKTC Kamu-Sen Sendikamızın delegeleri katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, KKTC Kamu-Sen'in, Kıbrıs Türklerinin, geleceklerini belirleme iradesini gösterdiğinden bu yana faaliyette olduğunu belirterek, Genel Kurulun hayırlı olması temennisinde bulundu.

“İlk Yurtdışı Temsilciliğimizi KKTC’de Açtık”

HAK-İŞ Konfederasyonu ve KKTC Kamu-Sen ilişkilerinin 35 yıla yaklaştığını hatırlatan Arslan, “HAK-İŞ Konfederasyonumuz ile Kamu-Sen Sendikamız arasındaki ilişkiler her gün daha da güçlenerek büyüyor. Geçtiğimiz aylarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde HAK-İŞ'in ilk yurtdışı temsilciliğini açtık. İlk yurtdışı temsilciliğimizi Lefkoşa'da açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kamu-Sen Başkanı'nın temsilcimiz olarak görevi kabul etmesinden dolayı da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“KKTC’nin Tüm Dünya Tarafından Tanınmasını İstiyoruz”

HAK-İŞ’in ulusal ve uluslararası sendikal hareketin çok etkin bir paydaşı olduğunu ifade eden Arslan, Kıbrıs sorununun çözümü ve Türkiye’nin AB üyeliği konusunda etkin çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekti. Arslan, “Dolayısıyla ülkemizde ve dünyada olup biten her şeye karşı hem söyleyecek sözü olan, çözümleri olan bir konfederasyonuz. Gerektiğinde tavır almasını bilen bir sivil toplum örgütüyüz. Bu hassasiyetimizle başta KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılması, geçmişten kalmış olan federal bir kısım çözümlerin bir kenara bırakılıp KKTC’nin bütün dünya tarafından tanınması konusunda üzerimize düşen sorumluluğu her zaman yerine getiriyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“İki Ülkenin Güçlenmesi İçin Çalışıyoruz”

KKTC Kamu-Sen Sendikamızı uluslararası sendikal harekette etkin ve tanınır bir noktaya taşımaya çalıştıklarını söyleyen Arslan, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin daha fazla desteklenmesini istiyoruz. Bu ülkede yaşayan Türklerin ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi alanda güçlü, etkin bir devlet olarak ayakta kalmasını istiyoruz. Güney'e çalışmaya giden insanlar olması bizleri çok üzüyor. Bu ülkenin çocuklarının geleceğini Kuzey Kıbrıs'ta değil de batıda araması bizleri üzüyor. Onun için hem Türkiye’yi hem KKTC’yi ekonomik anlamda güçlü bir devlet olarak birlikte inşa etmek için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Geleceğimiz Bu Topraklardadır”

Arslan, KKTC’de yaşayanların geleceklerini bu adada görmeleri gerektiğini belirten Arslan, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başarısı bizim başarımızdır. KKTC'nin gelecekte güçlü bir devlet olması için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Burada yaşayan Türklerin kendi geleceklerini bu adada gördüğü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni hayal ediyoruz. Ben bu hayalin gerçekleşeceğine inanıyorum” dedi.

Filistin’de yıllardır devam eden katliamlara da değinen Arslan, AB’nin Siyonist İsrail’e destek vermesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Arslan, “Avrupa Birliği'nin özellikle merkez ülkelerinin Filistin konusundaki takındıkları tavrı lanetliyoruz. Avrupa Birliği Komisyon Başkanı daha bir hafta geçmeden 7 Ekim'den sonra gidip Netanyahu'ya destek açıklaması yapıyor. Adanın güneyinin bu katliamlarda nasıl bir işbirliği yaptıklarını tüm kamuoyu biliyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“HAK-İŞ’ten Onur ve Gurur Duyuyoruz”

Genel Kurul’da konuşan KKTC Kamu-Sen Genel Başkanımız Metin Atan, 850 bin üyesi bulunan HAK-İŞ Konfederasyonumuza bağlı olmaktan büyük onur duyduklarını ifade ederek, “KKTC Kamu-Sen, 850 bin üyesi olan HAK-İŞ Konfederasyonumuza bağlı 20 üye sendikadan birisidir. 24 Mayıs 2024 tarihinde ilk kez KKTC HAK-İŞ Temsilciliği açılmış, iki ülke arasındaki işbirliği ve bağımsızlığı güçlendirme resmiyete dökülmüştür. Bundan onur ve gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

KKTC’de yaşanan sorunlara da değinen Atan, “Halen ülkemiz topraklarının yabancılara satışı, ülkede önlenemez kayıt dışılık, vergi adaletsizliği, kriminal olaylar, uyuşturucu ve kara para aklama gibi olumsuz durumlar bizleri ve halkımızı zor durumda bırakmaktadır. Hükümetimiz tarafından bu konuda gerekli adımların atılmasını bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bizim olmazsa olmazımızdır. Türkiye, geleceğimizin garantisidir ve güvencesidir. 29. Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.


HABERE AİT GÖRSELLER :

28 Haziran 2024 16:17, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu