TÜRKİYE AB-KİK HEYETİNDEN AZERBAYCAN’A DESTEK MESAJI

30 Eylül 2020 15:42, Haberler


TÜRKİYE AB-KİK HEYETİNDEN AZERBAYCAN’A DESTEK MESAJI


Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in de içerisinde bulunduğu Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını kınayarak, Azerbaycan’a destek mesajı içeren ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, ““İki devlet bir millet” ilişkisi temeline dayalı şekilde Can Azerbaycan’la sonuna kadar beraberiz” mesajı verildi.

HAK-İŞ, MEMUR-SEN, TESK, TÜRK-İŞ, TİSK, Türkiye KAMU-SEN, TOBB ve TZOB'un oluşturduğu heyetin ortak açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresindeki yerleşim alanlarında uzunca süredir işgalci konumunda olan Ermenistan, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan’ın egemenliği altındaki topraklara yönelik yeni bir saldırı gerçekleştirmiştir. Üstelik bu saldırıda askerî unsurlar yanında sivilleri de hedef almıştır.

Ermenistan, gerçekleştirdiği bu alçakça saldırılarla, kalıcı barışın ve istikrarın tesisi önündeki engel olduğunu bir kez daha ispatlamıştır. 

Ermenistan’ın Yukarı Karabağ'da uluslararası hukuku ve ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan topraklarında sivil yerleşim yerlerini ve sivilleri hedef alan saldırılarını şiddetle kınıyoruz.

Azerbaycan, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla gerekli savunma önlemlerini almakta haklıdır.

Yukarı Karabağ, 30 yıla yakın süredir, Ermenistan’ın işgali altındadır. 

Uluslararası camiayı, Ermenistan’ın işgali ve saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya ve bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözümü desteklemeye davet ediyoruz.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin, bu meselede Azerbaycan’ın yanında olunduğu şeklindeki mesajını da memnuniyetle karşılıyoruz.

Çünkü bizler, dost ve müttefik ülkeler konumundan da öte biriz ve kardeşiz.

TBMM’deki dört siyasi parti grubuna, Azerbaycan konusunda yayımladıkları ortak destek açıklaması için teşekkür ediyoruz.

Türkiye ile Azerbaycan’ın kaderleri iç içedir.

 “İki devlet bir millet” ilişkisi temeline dayalı şekilde Can Azerbaycan’la sonuna kadar beraberiz. 

Bu vesileyle şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

30 Eylül 2020 15:42, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu