HAK-İŞ İL BAŞKANLARI FİLİSTİN ÖZEL GÜNDEMİYLE TOPLANDI

29 Kasım 2023 19:49, Haberler


HAK-İŞ İL BAŞKANLARI FİLİSTİN ÖZEL GÜNDEMİYLE TOPLANDI

HAK-İŞ İl Başkanları Toplantımız, Genel Başkanımız Mahmut Arslan Başkanlığında Filistin Özel Gündemi ile toplandı. 

HAK-İŞ İl Başkanları Toplantımız 29 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıya Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılarımız Yunus Değirmenci, Devlet Sert, Halil Çukutli, Mehmet Ali Kayabaşı, Genel Sekreterimiz Eda Akbulut ile Genel Sekreter Yardımcımız Fatma Zengin ve 81 İlden gelen HAK-İŞ İl Başkanlarımız katıldı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Filistin’de şehit olanlar ve tüm iş kazalarında hayatını kaybedenler adına saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programımızda, katil İsrail tarafından Gazze’de şehit edilenler adına kuran-ı kerim tilaveti okundu. Ayrıca Konfederasyonumuzun 48. yılı ve Cumhuriyetimizin 100. Yılında çalışma hayatını anlatan kısa filmi ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Filistinli kadınlar için HAK-İŞ tarafından yapılan yürüyüşten görüntülerin yer aldığı video gösterimi yapıldı.

“HAK-İŞ, Kararlı Azimli ve İstikrarlı Bir Mücadele Sürdürüyor”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ’in bir işçi örgütü olarak çalışanların haklarını  koruma konusunda kararlı, azimli ve istikrarlı bir mücadeleyi sürdürdüğünü aynı zamanda bir sivil toplum örgütü olarak da ülkemizin bölgemizin ve küremizin bütün sorunlarına yönelik söyleyecek sözleri ve çözümleri olan bir Konfederasyon olduğunu ifade etti. 

Cumhurbaşkanımızın katılımı ile 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 15. Olağan Genel Kurulunda oluşturulan yeni yönetim kurulu ile yoğun çalışmalar gerçekleştirildiğini bunlardan en önemlilerinden bir tanesinin de HAK-İŞ Akademisin kuruluşu olduğunu ifade etti. Arslan, “HAK-İŞ akademisi aslında çalışma hayatı için Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın bağlı olduğu iş kolları ve çalışma hayatı dışında sosyal ve ekonomik gelişmeler için araştırma yapacak. Yüzden fazla akademisyenin dahil olduğu önemli bir akademik kurulu gerçekleştirdik” dedi.

HAK-İŞ’in 48. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılının kutlandığını, program çerçevesinde, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Çalışma Hayatı Sempozyumu’nun gerçekleştirildiğini belirtti. Arslan, Türkiye Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında yeni hamlelere katkı vermek ve destek olmak adına önemli çalışmalara imza atıldığını ifade etti.

“Filistin Konusunda Tavrımız, Duruşumuz ve Mücadelemiz Açık ve Net”

HAK-İŞ olarak Filistin konusunda kuruluşumuzdan bu yana tavrımız, duruşumuz ve mücadelemizin açık ve net olduğunu ifade eden Arslan, “Özellikle 7 Ekim’den sonra Filistin ve Gazze’ye yönelik İsrail'in başlattığı soykırım ve soykırıma bağlı olarak ortaya çıkan katliamlara karşı Konfederasyonumuz yoğun bir çalışma içerisinde oldu” dedi.

Yardım Miktarımız 10 Milyonun Üzerinde

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Gazze’ye yönelik ilk planda cansuyu olması adına bir yardımın planlanarak bölgeye ulaştırıldığını vurgulayan Arslan, HAK-İŞ Yönetim Kurulu’nda alınan karar ile yeni bir yardım kampanyasının başlatıldığını, şu anda 10 Milyon liranın üzerinde bir bütçenin toplandığını bu konuda HAK-İŞ üye sendikalar başta olmak üzere, üyelerimiz ve sendikalarımızın tüm kademelerinde çalışarak bağış yapan çalışanlara teşekkürlerini iletti.

Arslan, yardım kampanyasını yürütürken bir yandan da uluslararası sendikal hareketin bilgilendirilerek aynı yardım kampanyasının bütünleşik bir hareketle yapılması konusunda destek istenilerek bir çağrı yapıldığını ifade etti.

Uluslararası Sendikal Harekete Çağrı Yaptık

Uluslararası sendikal hareketi Ankara veya İstanbul’da Gazze ve Filistin konusunda bir toplantı yapmaya çağırdıklarını ifade eden Arslan, bir bildiri ile yaşanan katliamlara son verilmesi ve ateşkesin uzatılması konusunda çalışmanın planlandığını, ancak Uluslararası Sendikal Hareketin İsrailli Histadrut Konfederasyonu’nun toplantıya katılması noktasındaki ısrarının tarafımızca kabul edilmemesi ile toplantının gerçekleştirilmediğini dile getirdi. 

Refah sınır kapısı ve Ürdün’de Uluslararası sendikal hareketi bir araya getirerek eylem yapılması noktasında gerçekleştirilen çalışmaların Mısır ve Ürdün hükümetinin onay vermemesi nedeniyle yapılamadığını ifade eden Arslan, dünya sendikal hareketinin toplantılarına bizzat giderek Tunus'ta, Cezayir'de İsviçre'de Cenevre'de en son Bangkok’ta, bu konunun uluslararası sendikal hareketin önüne koyulduğunu dile getirdi.

Filistinli Şehitler Anısına Hatıra Ormanı

25 Kasım’da Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Filistinli kadınlarla dayanışmamızı göstermek amacıyla Ankara’da yürüyüş gerçekleştirip ABD Büyükelçiliği önünde katil İsrail ve emperyalist ABD’nin kınandığını belirten Arslan, HAK-İŞ İl Başkanları Toplantısı öncesinde Filistinli Şehitler Anısına Hatıra Ormanı fidan dikimi etkinliğinin gerçekleştirildiğini söyledi.

TROY Kart Çağrısı

Genel Başkanımız Arslan, siyonistlerin kontrolü altında olan ödeme sistemlerinin terk edilip yerli ve milli ödeme sistemimiz olan TROY’a geçiş yapılması yönünde çağrıda bulundu. Arslan, “Eğer işverenleriniz tarafından sizlere maaş kartı verilmemişse, bütün kartlarınızı yerli ve milli ödeme sistemimiz olan TROY karta geçirerek siyonizmle mücadele konusunda önemli bir adımı hep birlikte atmamız gerekiyor” dedi. HAK-İŞ’te çalışanlar adına başvurunun yapıldığını en kısa sürede TROY karta geçilmesi yönünde sürecin tamamlanacağını dile getiren Arslan, siyonistlere en büyük boykotun bu şekilde gerçekleştirileceğini vurguladı.

Emekli İşçileri HAK EMEK-DER Derneğimize Üye Olmaya Davet Ediyoruz

HAK-İŞ’in tüm emekçi işçileri temsil etmek üzere bir emekli işçi derneği kuruluşunu gerçekleştirdiği müjdesini veren Arslan, “HAK EMEK-DER derneğimize tüm emekli işçi kardeşlerimizi üye olmaya davet ediyoruz. Bizim ismimizi bir şekilde çalarak HAK-İŞ’in üzerinden kendilerine alan açmak isteyenlere sakın fırsat vermeyelim. Konfederasyonumuzun kendisinin organize ettiği, HAK EMEK-DER derneğimize emekli arkadaşların üye olmalarını sağlamamız gerekiyor. Önümüzdeki günlerde de yine emekliler ile ilgili sendikamızın da kuruluşunu gerçekleştireceğiz” dedi.

“Deprem Bölgesinin Hassasiyetlerini Dikkate Alarak Çalışıyoruz”

Asrın Felaketi olan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde bölgenin bütün hassasiyetlerini dikkate alarak çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade eden Arslan, ilk planda Arama ve Kurtarma ekibimizin bölgeye intikal ettiğini birçok vatandaşımızı enkazdan sağ olarak kurtardığını ifade etti. Arslan, olağanüstü başkanlar kurulunun toplanarak bölgenin ilk ihtiyaçlarının tespitinin yapılarak acil bir bütçenin onaylandığını bölgeye ayni yardımların ulaştırıldığını ifade etti. 

Bölgeye 260 Milyon Lira Yardım Yaptık

Arslan, toplamda bölgeye 260 Milyon liranın üzerinde bir desteğin HAK-İŞ ve bağlı sendikalar tarafından üyelere ulaştırıldığını vurguladı. Psikososyal destek platformumuz ile bölgede depreme maruz kalanların sosyal olarak desteklenmesi noktasında çalışmaların devam ettiğini dile getiren Arslan, deprem bölgesine yardım konusunda HAK-İŞ ve bağlı sendikaların elinden gelen bütün çabayı sürdüreceğini ifade etti.

HAK Arama ve Kurtarma Umut Timi Ekip Sayımızı Arttırıyoruz

Asrın Felaketi olan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin felaketinin hafifletilmesi için Konfederasyonumuzun yoğun çaba gösterdiğini ifade eden Arslan, HAK Arama ve Kurtarma Umut Timimizin geliştirilmesine ve akredite ekiplerin sayısının arttırılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti. Arslan, “Umut Timimizin bütün Türkiye sathında güçlendirecek yeni bir modeli hayat geçirmeye çalışıyoruz. Türkiye’nin 7 bölgesinde, hafif arama kurtarma yeteneği olan Türkiye sathında depremler, sel ve yangınlar gibi çeşitli felaketlerde üyelerimize ve milletimize en hızlı şekilde hizmet etmek için bir sivil toplum refleksiyle arama kurtarma timimizi ülke düzeyine yaymaya karar verdik” dedi.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker ile önemli bir işbirliği gerçekleştirilmesi yönünde prensip kararına varıldığını ifade eden Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından düzenlenen işçi ceza paraları fonuna arama ve kurtarma konusunda yeni bir projenin teslim edildiğinin müjdesini verdi.

“Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Yapısına İtirazımız Var”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önümüzdeki günlerde toplantıya çağrılacağını ifade eden Arslan, “Her yıl aralık ayı boyunca asgari ücretle ilgili yoğun bir gündem kamuoyunu meşgul ediyor ve kamuoyunda bu konu tartışılıyor. Her seferinde kamuoyundaki tartışmaların ötesinde Asgari Ücret Tespit Komisyonunun belirlediği rakamlar ciddi şekilde bir memnuniyetsizliğe sebebiyet veriyor” dedi.

HAK-İŞ olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısına yönelik itirazımız olduğunun altını çizen Arslan, “Bu yapı sakat bir yapıdır, antidemokratik bir yapıdır. Ülkemizdeki 16 milyon işçiyi temsil etmekten uzak bir yapıdır. En büyük işçi konfederasyonu ve en büyük işveren konfederasyonuyla hükümet arasında oluşturulan bir modeldir. Bu model yeterli ve kapsayıcı değildir. Bütün çalışanların temsil edildiği bir model değildir. Bu modelde işçi hareketi işverenle hükümetin işbirliği durumunda işlevsiz ve etkisiz kalmaktadır. Onun için HAK-İŞ olarak asgari ücret tespit komisyonun yapısının ısrarla değişmesini istemeye devam edeceğiz. Bu yapıdan sağlıklı bir asgari ücretin çıkmayacağını biliyoruz” dedi. 

“Haksız ve Adaletsiz Bir Vergi Sistemi Var”

Vergi sisteminin de haksız ve adaletsiz olduğunu ifade eden Arslan, “Bugünkü vergi sisteminin sadece devletin yakaladığından aldığı, az kazanın fazla; çok kazananın az vergi verdiği bir haksız adaletsiz vergi sistemi var. Bu vergi sistemini ortadan kaldırmak adına bizim ciddi çalışmalar yapmak mecburiyetimiz var. Onun için HAK-İŞ akademisinin ilk çalışması vergi sistemiyle ilgili çalışmamızdır. Bugün ocak ayında aldığımız ücretlerin enflasyona karşı erimesinin ötesinde vergi dilimlerinden dolayı aralık ayına geldiğimizde rakamsal olarak da aşağı düştüğünü görüyoruz” dedi.

Değirmenci, “HAK-İŞ’i 800 Binlerden 8 Milyonlara Taşımalıyız”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcımız Yunus Değirmenci, terör devleti İsrail tarafından soykırıma uğrayarak katledilen binlerce Filistinli başta olmak üzere, zalimin zulmü altında can veren, ülkemizin varlığı ve güvenliği için toprağa düşen tüm şehitlerimize rahmet yaralılara acil şifalar diledi.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in çalışma hayatında gerçekleştirdiği önemli çalışmalar ile öncü rol üstlendiğini ifade eden Değirmenci, “Çalışma hayatında yapılacak her yeni düzenleme, HAK-İŞ penceresinden değerlendirilmeden, HAK-İŞ’in eleğinden geçmeden, hayata geçmesi neredeyse imkânsızdır” dedi.

HAK-İŞ’ten emekçilerin büyük beklentisi olduğunu ve çalışmalara bu bakış açısıyla yön verildiğinin altını çizen Değirmenci, “Şu anda işveren baskısı altında ezilen, hak ettiğini alamayan, alın teri değersizleştirilen, emeği hor görülen yüzbinler, bizlerden gelecek umut ışığını beklemektedir.  Bu nedenle gidecek daha çok yolumuz, yapacak çok işimiz var. HAK-İŞ’i büyütmeye talip olan gönül erleri olarak, HAK-İŞ’i 800 binlerden 8 milyonlara taşımalıyız. Haklı olduğumuz kadar, güçlü olabilmek için bunu başarmalıyız” diye konuştu. 

Sert, "HAK-İŞ Nerede Mazlum Varsa Onun Yanında Yer Almıştır"

Genel Başkan Yardımcımız Devlet Sert, İsrail’in Gazzeye uyguladığı soykırım ve katliam nedeniyle derin üzüntü içerisinde olduğunu, katil İsrail’i kınadığını ifade ederek, Gazze’de yoğun bakımda olan bebeğe annesinin yazdığı şiiri okudu. Zalimlerin karşısında susmanın kabul edilebilir olmadığını dile getiren Sert, “HAK-İŞ nerede mazlum varsa onun yanında yerini almıştır ve bunun mücadelesini vermektedir” dedi.

"HAK-İŞ’in Milyonların Üzerinde Gizli Kahramanları Var"

HAK-İŞ’in ilkeleri ve misyonu olan önemli ve değerli bir kurum olduğunu ifade eden Sert, HAK-İŞ’in sadece 850 bin üye sayısı ile değerlendirilmemesi gerektiğini, HAK-İŞ’in dışarıda milyonların üzerinde gizli kahramanları olduğunu bunun örgütlenme süreçlerinde daha iyi anlaşıldığını ifade etti. 

Çukutli, "Eğitim İş hayatının Olmazsa Olmazıdır"

Genel Başkan Yardımcımız Halil Çukutli, HAK-İŞ’in süreli birçok yayınını yoğun gündemi içerisine çıkarmaya devam ettiğini, HAK-İŞ Dergisi ve hakemli yayını olan Emek ve Toplum Dergisi ile yayınları emekçiler ve çalışma hayatıyla buluşturmaya devam ettiğini ifade etti. Kısa Film Yarışması ve Fotoğraf Yarışmaları ile Kültür ve Sanatın sendikacılık ile harmanlandığını ifade eden Çukutli, başarılı çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti.

HAK-İŞ’in eğitim faaliyetlerinin önemine dikkat çeken Çukutli, Eğitimin iş hayatının olmazsa olmazı olduğunu belirterek, “Eğitim durduğu zaman, insanın hayatı da durmuş demektir. Çağımızın şartlarına uygun olarak eğitimlerimizi güncelleyerek kapasitemizi arttırıyoruz” dedi.

İl Başkanlarımızın bulundukları illerde örgütlenme konusunda yaptığı çalışmaların değerli olduğunu ifade eden Çukutli , yakın zamanda milyonları aşarak daha büyük bir Konfederasyon olma yolunda yapılan çalışmaların önemli olduğunu vurguladı.

Kayabaşı; “HAK-İŞ Sadece Bir Emek ve Sadece Bir İşçi Örgütü Değildir”

Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Ali Kayabaşı, HAK-İŞ’in 15. Olağan Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanımızın sözlerine atıfta bulunarak, “Konfederasyonumuz HAK-İŞ Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da genel kurulumuzda ifade etmiş olduğu gibi sadece bir emek ve sadece bir işçi örgütü değildir. HAK-İŞ aynı zamanda ülkemizin, bölgemizin bütün sorunlarına yönelik söz söylemesi gereken ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlaması gereken yerli değerler ile bezenmiş ilkelere sahip bir sivil toplum kuruluşudur” dedi.

İl Başkanlarımızın bulundukları illerde Konfederasyonumuz ve Genel Başkanımızın gölgesi olduğunu, bu görevlerin öneminin büyük olduğunu ifade eden Kayabaşı, “Sizler görevli olmuş olduğunuz illerde konfederasyonumuzun değerlerini savunan Genel Başkanımızın sürekli olarak vurgu yapmış olduğu, HAK-İŞ misyonunu temsil eden değerlerle sendikacılık yapan konfederasyonumuzun 850 bin üyesinin yükünü ve emanetini omuzlarında taşıyan misyon sendikacılarısınız” dedi.

İl Başkanları Toplantımızda Genel Sekreterimiz Eda Akbulut ve Genel Sekreter Yardımcımız Fatma Zengin’de selamlama konuşması gerçekleştirdiler.

İl Başkanlarımız da teker teker söz alarak, illerinde yürüttükleri sendikal çalışmalara ilişkin ayrıntılı bilgi verdiler. 

29 Kasım 2023 19:49, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu