KAYABAŞI: “TOPLUMUN BÜYÜK BİR KESİMİNE YAPILAN YÜZDE 49,25’LİK ZAM, KAMU İŞÇİSİNE DE YANSITILMALIDIR”

07 Şubat 2024 16:30, Haberler


KAYABAŞI: “TOPLUMUN BÜYÜK BİR KESİMİNE YAPILAN YÜZDE 49,25’LİK ZAM, KAMU İŞÇİSİNE DE YANSITILMALIDIR”

Genel Başkan Yardımcımız ve HAK-İŞ Kamu Çerçeve Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kayabaşı yaptığı açıklamada; “Asgari ücretlilerin, memurların, memur emeklilerinin ve son olarak da işçi emeklilerinin maaş ve ücretlerinde yapılan iyileştirmeyi olumlu buluyoruz” dedi. 

Kayabaşı, “Kamu işçilerinin mali ve sosyal haklarının belirlenmesine esas yürürlükte olan kamu çerçeve protokolünde yer alan düzenlemeler gereğince kamu işçilerinin 31.12.2023 tarihinde aldıkları ücretlerine yüzde 32.57 oranında artış yapıldığı kamuoyunun malumudur. 

29.01.2024 tarihinde imzalanan kamu çerçeve ek protokolü ile yüzde 32.57 ücret zammının yürürlük süresi ocaktan sonra başlayan tüm toplu iş sözleşmelerinin ücret zammı dönemlerinde uygulanması yönündeki düzenlemeyi çalışma hayatı adına olumlu buluyoruz.

Ancak; artan hayat pahalılığı ve alım gücünün sürekli düşmesi üzerine toplumun pek çok kesimine yapılan yüzde 49.25’ lik artıştan faydalanamayan tüm kamu işçilerinin, yüzde 49.25’lik ücret artışından yararlandırılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Kayabaşı, yapılan iyileştirmenin kamu işçilerine yansımamış olması, kamu işçileri ile toplumun diğer kesimleri arasındaki ücret farkının açıldığını vurguladı. Kayabaşı, “Emekli ücretlerinin gerçekleşen enflasyon karşısında korunması adına Altı aylık enflasyon ile yüzde 37.57 olarak uygulanacak olan zam oranı öncelikle yüzde 5 iyileştirme ile yüzde 42.57’ye çıkarılması, daha sonra memur zam oranının yüzde 49,25’e çıkarılması kamu işçilerini de son derece umutlandırmıştır” dedi. 

Kamu işçisi adına yapılan tarihi kamu çerçeve protokolüne rağmen, artan enflasyon karşısında ücretlerin eridiği ve yeniden bir düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çeken Kayabaşı şunları söyledi:

“Özellikle asgari ücrette üst üste yapılan iyileştirmeler ve artan enflasyon kamu işçisinin ücretlerinde belirgin oranda erozyona sebep olmuştur. Kamu işçisine yapılmış olan yüzde 32.57 oranındaki ücret zammı, toplumun diğer tüm kesimleri ile kamu işçisinin arasındaki makası iyice açmıştır.

Hükümetin memura, memur emeklisine ve işçi emeklisine yüzde 49.25, asgari ücretliye yüzde 49.11 oranında yapmış olduğu zammın ardından aileleri ile birlikte milyonlarla ifade edilen işçi kesiminin beklentisini artırmıştır.

Kamuda bozulmuş olan ücret dengesinin giderilmesi, açılan ücret makasının dengelenmesi ve çalışma barışı ve huzurunun sürdürülebilmesi adına Hükümete çağrıda bulunuyoruz; 

“Konfederasyonumuz HAK-İŞ, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşveren Sendikası (TÜHİS) ve Hükümetimiz arasında 29.01.2024 tarihinde imzalanan ek çerçeve anlaşma protokolü ile yürürlük süreleri farklı olan toplu iş sözleşmelerinin zam dönemlerinde yüzde 32.57’lik ücret zammı verilmesi yönündeki düzenlemeyi olumlu buluyoruz ancak, tüm kamu işçisinin yüzünü güldürecek ve Ocak ayından itibaren geçerli olacak bir düzenleme ile KÇP’ye yeni bir ek protokol daha yapılarak TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNE YAPILAN yüzde 49.25’LİK ARTIŞIN TÜM KAMU İŞÇİLERİNE YANSITILMASI önem arz etmektedir. 

HAK-İŞ olarak devletimize güveniyor, bir an önce bu mağduriyetin giderileceğine ve müjdeli haber verileceğine inanıyoruz.”


HABERE AİT GÖRSELLER :

07 Şubat 2024 16:30, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu